CranioSacrální terapie biodynamickou cestou

  Craniosacrální terapie (z latinského cranium = lebka, sacrum = kříž neboli kost křížová) je jemná neinvazní metoda vycházející z oboru osteopatie. Reiki je vesmírná energie, kterou je terapeut schopný předávat klientovi přikládáním rukou na tělo. Aromaterapie ovlivňuje naši emoční rovnováhu prostřednictvím éterických olejů. Při Bioterapii sféry dochází k řízenému přenosu energie.


  Jak je již uvedeno v úvodu, cranium je lebka a sacrum kost křížová. Tyto dvě kosti jsou v podstatě propojeny pomocí páteře, ve které proudí mozkomíšní mok.

  Metoda CSB je velmi obsáhlá a dotýká se všech aspektů života. Například: pokud se dítě narodí císařským řezem, může tento nepřirozený příchod na svět ovlivnit celý jeho následující život. Takové dítě může být velmi neklidné,  někdy až hyperaktivní, může mít různé dysfunkce, například dyslexii a další.

  Tato metoda se dá využít i při poúrazových stavech, v době léčby závažných nemocí, a v neposlední řadě i při psychických problémech.

   Je proto důležité, aby terapeut měl adekvátní znalosti anatomie a terapeutických možností, prošel důkladným výcvikem pod vedením zkušeného učitele. Při své práci dříve či později pochopí, že CSB je živá stále se vyvíjející terapeutická metoda, která se pro většinu z nich stane celoživotní cestou.

  Většina existujících metod se zabývá lidským tělem z hlediska jednotlivých úrovní odděleně, např. otoky nohou řeší lymfodrenáž, podporující správnou funkci lymfatického systému. Řeší ale až následek. Je však třeba najít příčinu a to dokáže CSB, která vnímá člověka jako celek. Pracuje se všemi úrovněmi (fyzická, energetická, duchovní a duševní) a je schopna harmonizovat všechny najednou. Jde k jádru problému, od příčiny k následku.  Dokáže odhalit stopy traumatických zážitků, které způsobily v lidském těle bloky, např. na úrovni tkání, tekutin, atd. Nenásilnou formou tyto tzv. inertní fulkrumy rozpouští a uvolňuje proudění energie v celém těle. Tím umožní návrat ke zdraví.

  Zdraví je přítomné vždy v každém těle, od početí až do smrti. CSB dokáže i při těžkých nemocech znovu probudit tuto schopnost zdraví.

  Prvním, kdo zjistil, že se kraniální kosti pohybují, byl americký lékař William Garner Sutherland (1873 – 1954). Do té doby se tvrdilo, že švy kraniálních kostí jsou pevně srostlé. Sám na sobě dělal pokusy se speciálně uzpůsobenou helmou. Vyvíjel tlaky na jednotlivé kraniální kosti a pozoroval změny nálad, motoriku, mluvení a celkové fungování svého těla. Vytvořil systém hmatů, kterými bylo možné vnímat pohyby kostí a objevil, že tělem prochází tzv. primární respirace nebo také dech života. Dýchání kostí, tkání, pohyb tekutin v těle je následkem právě této primární respirace. Dojde-li k zablokování, tedy ke vzniku inertních fulkrumů způsobených např. traumatickým zážitkem, dochází k omezení primární respirace a následně nemocem.

  Tímto dal základ osteopatickému směru, který se postupem doby vyvinul díky dalším nástupcům, např. anglickému doktoru Franklynu Sillsovi (*1947), do dnešní podoby CSB.

  Díky širokému záběru CSB je možné ji aplikovat na veškeré nemoci, úrazy, poškození a traumata, i jako preventivní metodu. Vždy se navrací k plánu zdraví. Při své praxi jsem se setkala např. s těmito případy – problémy po narození císařským řezem, matky po císařském porodu, hyperaktivní děti, defekty z prenatálního vývoje, kožní problémy, poúrazové a pooperační stavy, při léčbě rakoviny, bolesti hlavy, hormonální a menstruační poruchy atd.

  Za dobu studia jsem byla mnohokrát ošetřena touto metodou, nyní je můj zdravotní stav bez dřívějších problémů a má váha se snížila o více než třetinu. Pozoruji, že se můj život zlepšil na všech úrovních, fyzických, psychických, vztahových a pracovních. Svým klientům tedy nabízím metodu, kterou jsem úspěšně vyzkoušela sama na sobě.

  Pro představu, jak dokáže kraniosakrální biodynamika změnit člověka, přikládám své fotografie, na kterých je velmi dobře vidět, jak jsem se měnila po dobu mého studia a jak vypadám nyní.

  První fotografie z doby mých 38 let / 100 kg, druhá z mých 40/ 85 kg narozenin a fotografie na úvodní stránce je z této doby. Nyní je mi 43 let a vážím okolo 66 kg. Takto mi pomohla kraniosakrální biodynamika spolu s mými přístroji a úpravou jídelníčku.

  V jakých oblastech Craniosacrální terapie působí:

  K podpoře procesu osobního růstu:

  • prohlubuje uvědomění sebe a těla – integruje tělo - mysl - duši, harmonizuje nervový systém, zmírňuje stres, napětí a přetížení

  Při zdravotních potížích:

  • snížená imunita, nádorová onemocnění
  • ke zmírnění bolestí a degenerativních potíží (krč. páteře, zad, kloubů, bolesti hlavy, herniace disků atd.)
  • při problémech s čelistmi, dutinami a dysfunkcí v oblasti oční, ušní, nosní

  K podpoře léčby traumat a postraumatických symptomů:

  • po operačních stavech, úrazech a nehodách
  • k rozpuštění emocionálních a fyzických šoků, při léčbě deprese
  • deprese, nespavost, únavový syndrom

  Podpora pro těhotné a děti:

  • rozpouští problémy vztahující se k traumatickému porodu
  • vhodné jako podpora a příprava na porod a poporodní integrace
  • pro hyperaktivní děti a děti s poruchou učení
  • při začínajících růstových a pohybových problémech u dětí (skolióza, lordóza a kyfóza)

  Tato metoda se provádí na lehátku, v pohodlném oblečení. Má relaxační až meditační charakter. Je velmi bezpečná. Ošetření trvá 60 - 90 minut.